Kategorie: Wyposażenie

Jakie są zalety i wady podłogi z marmuru?

Spis treści

Wady podłogi z marmuru

Jak każdy materiał, również i marmur ma swoje wady. Jedną z najważniejszych jest to, że bardzo łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym. Podczas upadku ciężkiego przedmiotu, np. garnka czy patelni, na powierzchni marmuru mogą pojawić się rysy. Z tego powodu należy być ostrożnym podczas przemieszczania cięższych przedmiotów po takiej powierzchni.

Kolejną wadą podłogi z marmuru jest jej skłonność do plamienia. Materiał ten jest podatny na działanie kwasów, co oznacza, że zabrudzenia takie jak sok z cytryny czy coca-cola pozostawiają trudne do usunięcia ślady. Podobnie jest w przypadku zabrudzeń olejem czy innymi tłuszczami.

Zalety podłogi z marmuru

Mimo że marmur ma swoje wady, to wciąż jest on chętnie wybierany do aranżacji wnętrz. Przede wszystkim ze względu na swój niepowtarzalny wygląd – każda płytka marmuru cechuje się indywidualnym rysunkiem i kolorem. Dzięki temu podłoga z marmuru nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Kolejną zaletą marmuru jest jego trwałość. Jeśli zostanie ona odpowiednio zabezpieczona i pielęgnowana, podłoga z tego materiału będzie służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany. Marmur jest również odporny na działanie wysokich temperatur, co oznacza, że można na nim bezpiecznie stawiać gorące garnki czy patelnie.

Jak czyścić podłogę z marmuru?

Podłoga z marmuru wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachowała swój piękny wygląd na długi czas. Na początek trzeba zadbać, aby na powierzchni nie pojawiły się żadne plamy – jeśli już się pojawią, należy je zmyć jak najszybciej. Do codziennego czyszczenia najlepiej używać miękkiej ściereczki lub mopu, zwilżonej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Należy unikać użycia silnych detergentów czy środków do czyszczenia zawierających kwas, ponieważ mogą one zmatowić powierzchnię podłogi z marmuru.

Cena podłogi z marmuru

Cena podłogi z marmuru jest jednym z największych jej wad. Materiał ten jest dość drogi, a na cenę końcową wpływa wiele czynników, takich jak rodzaj marmuru, jego kolor czy wymiary płyt. Zdecydowanie nie jest to materiał dla osób o wąskim budżecie, ale jeśli stać nas na inwestycję, to warto się na nią zdecydować – podłoga z marmuru to elegancka i trwała ozdoba każdego wnętrza.

Podsumowanie

Podłoga z marmuru to wybór dla osób ceniących sobie niebanalne rozwiązania. Choć materiał ten ma swoje wady, to wciąż jest bardzo popularny wśród projektantów wnętrz i właścicieli domów. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi i trwałości warto poświęcić trochę więcej pieniędzy i zainwestować w taki rodzaj podłogi.

Sekcja FAQ

Czy podłoga z marmuru jest trudna w utrzymaniu?

Podłoga z marmuru wymaga trochę więcej uwagi niż tradycyjne podłogi, ale jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana, to zachowa swój piękny wygląd na długi czas. Codzienne odkurzanie i mycie miękką ściereczką czy mopem w połączeniu z regularnymi zabiegami zabezpieczającymi powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi i plamami wystarczą, aby nasza podłoga prezentowała się świetnie przez wiele lat.

Czy podłoga z marmuru jest odporna na wilgoć?

Podłoga z marmuru nie jest odporna na wilgoć i dlatego nie poleca się jej stosowania w pomieszczeniach, gdzie może wystąpić duże zagrożenie zalania, takich jak łazienki czy kuchnie. W przypadku ewentualnego zalania konieczne jest szybkie wysuszenie powierzchni.

Jakie są najczęstsze kolory marmuru stosowane do wykładania podłóg?

Najczęściej stosowanymi kolorami marmuru w wykładzinach podłogowych są beże, szarości i biel. Jednak materiał ten występuje w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.